Mykózy kože a nechtov na nohách

Tento článok napísala pre www.profi-pedikura.cz PharmDr. Pavla Šubrtová, odborná farmaceutka        

V súčasnosti pozorujeme prudký nárast mykotických ochorení kože a nechtov na nohách, čo je spôsobené moderným spôsobom života, ktorý zahŕňa častejšie návštevy hromadných športovísk, vrátane spoločných spŕch, šatní a sáun, kde dochádza k rýchlejšiemu šíreniu infekčného agens medzi tzv. vnímavými osobami. Treba zohľadniť aj to, že v populácii pribúdajú osoby s poruchami celkovej a lokálnej imunity. Infekciu podporuje nosenie nevzdušného oblečenia a obuvi, lebo vo vlhkom a teplom prostredí sa plesniam a kvasinkám veľmi dobre darí. Povrchové mykózy sú infekčné hubové ochorenia, ktoré sa častejšie delia podľa pôvodcov ochorenia do troch kategórií: na dermatofytózy, kandidózy a keratomykózy. Dermatofytá sú huby, ktoré spôsobujú ochorenie odborne nazývané tinea. Na rozvoji tejto infekcie sa však podieľajú aj predispozičné faktory, ako je dlhodobé užívanie antibiotík, ktoré narúšajú zdravú mikroflóru, konkurenčné infekcie, poranenie kože alebo slizníc a trvalé zvlhčenie kože. Tinea pedis je najčastejšia dermatofytóza vôbec a odhaduje sa, že jej výskyt medzi dospelými sa blíži až k 50 %. Obvykle sa prejavuje sčervenaním a belavým povlakom v priestore medzi poslednými prstami nôh, čo je sprevádzané svrbením. Po určitom čase sa problémy zmiernia, svrbenie ustúpi, nemoc sa prejavuje len olupovaním suchých šupiniek, čím sa ďalej šíri do priestoru medzi ďalšie prsty. Občas sa pridruží bakteriálna infekcia, ktorá spôsobí mokvanie, opuch a môže vzniknúť až zápal prstov. Aj po trvalom vyliečení mykózy nôh zostáva trvalý sklon k recidívam, preto sa liečba začína lokálne tinktúrami, krémami a masťami obsahujúcimi antimykotiká. Lokálne liečivá sa musia aplikovať v dostatočnom rozsahu, patrične dlho a určitú dobu aj po viditeľnom zahojení a tiež s určitou dennou frekvenciou.  Na vlhké formy sú vhodnejšie tinktúry, na suché formy skôr masti a krémy. Ak liečba nezaberá, nasadia sa celkové antimykotiká, teda tabletky, ktoré sa užívajú orálne. Treba si však uvedomiť, že bez nadväzujúcich preventívnych opatrení sa choroba onedlho vráti, lebo jednorazová liečba odstráni len pôvodcu ochorenia. Prevencia spočíva v nosení vzdušnej obuvi, bavlnených ponožiek. Ak sa nohy často potia, je vhodné používať prípravky proti poteniu nôh a nohy často vetrať. Obuv by sa mala dvakrát týždenne dezinfikovať antimykotickým sprejom. Staršiu obuv, ktorú ste nosili pred vyliečením mykózy, treba tiež dezinfikovať. Po návšteve rizikových zariadení, ako sú bazény a spoločné sprchy, treba nohy preventívne ošetriť protiplesňovým prípravkom.

Pojmom onychomykóza sa označuje mykóza nechtov, ktorá najčastejšie býva takisto spôsobená dermatofytmi alebo napríklad kvasinkami, alebo saprofytickými hubami. Celkovo asi polovica všetkých nechtových ochorení je spôsobená hubami. Preto je stanovenie diagnózy možné len pomocou mykologického vyšetrenia u lekára. Pôvodcovia infekcie prenikajú do nechtového lôžka, necht je deformovaný, žlto sfarbený, na okraji drobivý a neskôr sa deformácia rozšíri na celý necht a rohová vrstva zhrubne. Táto choroba by sa nemala podceňovať, lebo hrozí prenesenie infekcie na ďalšie časti tela a napríklad u diabetikov môže vyústiť až do gangrény prstov.  Vzhľadom na charakter choroby, ktorá má súvislosť so zníženou funkciou imunitného systému, je vhodné zamyslieť sa nad životným štýlom, začať aktívne podporovať imunitu, obmedziť spotrebu sladených nápojov a jedla a pečiva obsahujúceho bielu múku, lebo to podporujú rast kvasiniek a iných húb. Odporúča sa konzumovať probiotické kultúry a prípravky, ktoré podporujú imunitný systém.

Všetky hubové ochorenia kože a nechtov sa ťažko liečia a veľmi ľahko a často sa vracajú. Pacienti často nedodržujú liečebný program a navyše sú aj nedostatočne informovaní, čo vedie k šíreniu nákazy. Riziko nákazy je všade, kde môže dôjsť k odlúpnutiu šupiniek kože, ktorá je kontaminovaná zárodkami húb, výnimkou nie sú ani pedikérske pracoviská, kam by nemocní pred dokončením liečby vôbec nemali chodiť. Je preto len na erudovaných a kvalifikovaných pracovníkoch pedikérskych salónov, aby dokázali odhadnúť možné ochorenie zákazníka a upozornili ho na potenciálnu hubovú infekciu, odporučili mu návštevu lekára a urobili také opatrenia, aby nemohlo dôjsť k nákaze ďalšieho zákazníka, tzn. sterilizovať a dezinfikovať nástroje, podlahu a miesta, kde došlo ku kontaktu s postihnutým. Uteráky a bielizeň, ktorá prišla do kontaktu, vyprať pri 95 °C.

                                                                                                     PharmDr. Pavla Šubrtová, odborná farmaceutka

Prípravky na mykózy TU